Uczennica naszej szkoły Lidia Pyzia z klasy 4c zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym organizowanym przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Tarnowie. Swoją pracę Lidka wykonała podczas zajęć na świetlicy szkolnej. Podsumowanie konkursu pod hasłem „Jesienna moda mej postaci szyku doda” odbyło się w sobotę 16 grudnia.
Zakończyliśmy realizację Miejskiego Projektu Edukacyjnego Narodowe Święto Niepodległości – „Świętujemy Niepodległą”, który w naszej Szkole przebiegał pod hasłem „Inni, lecz tacy sami. Młodzi Tarnowianie – świadkowie i uczestnicy odzyskanej Niepodległości 1918 – 2018”.
Już od 18 lat na całym świecie październik obchodzimy jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto organizowane jest od 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji było promowanie biblioteki szkolnej i jej działań. W tym roku temat przewodni święta brzmiał „Książka nas łączy”.
Nasza biblioteka tradycyjnie przyłączyła się do obchodów, podejmując działania promujące bibliotekę i czytelnictw
- wystawa przybliżająca uczniom idee Święta Bibliotek
- literacka gra planszowa dla uczniów klas IV
- „Drzewo Życzeń” – na godzinach wychowawczych uczniowie na kolorowych karteczkach przygotowywali życzenia dla biblioteki.
- konkurs fotograficzny pt. „Czytamy w dziwnych miejscach”
- do skrzynki w bibliotece uczniowie wrzucali propozycje tytułów książek, które chcą aby znalazły się w naszym księgozbiorze.
Joanna Zając, uczennica klasy VII b, została laureatką konkursu plastycznego na plakat „POLSKA NIEPODLEGŁA”. Celem konkursu - zorganizowanego przez Urząd Miasta Tarnowa - było propagowanie postaw patriotycznych wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec Ojczyzny. Każdy uczestnik miał za zadanie przedstawić samodzielną interpretację plastyczną dotyczącą współczesnego rozumienia patriotyzmu, jego przejawów, postaw i odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na konkurs wpłynęło ponad 260 prac. Joasia, pracująca pod okiem pani mgr Izabeli Florek, na konkurs przesłała 2 prace plastyczne, biorąc udział w dwóch kategoriach tematycznych: „POLSKA NIEPODLEGŁA” oraz „MIASTO TARNÓW PIERWSZE NIEPODLEGŁE”. Praca z pierwszej kategorii została nagrodzona wyróżnieniem I-go stopnia. Uroczystość wręczenia nagród i wystawa pokonkursowa odbyła się 10 listopada 2017 na tarnowskim rynku.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Read more: Joanna Zając laureatką konkursu na plakat „POLSKA NIEPODLEGŁA”
Jesienią 1772 roku do kilkutysięcznego Tarnowa – prywatnego miasta Sanguszków – wkroczyły zaborcze wojska austriackie. Rozpoczęła się trwająca półtora wieku epoka rozbiorów. Kiedy jesienią – 30 listopada 1918 roku, po 146 latach mieszkańcy wolą burmistrza Tadeusza Tertila i 26 rajców ogłosili zrzucenie zaborczego jarzma, Tarnów był trzecim co do wielkości (po Lwowie i Krakowie) miastem byłej Galicji. Był Pierwszym Niepodległym!
Od pierwszych dni września uczniowie klas pierwszych niecierpliwie wyczekiwali na dzień. Uczyli się pilnie wierszyków, tekstów piosenek, uczestniczyli w wielu próbach. Wreszcie, 7 października nadszedł ten wyczekiwany moment - ślubowanie.
Centralnym punktem było uroczyste złożenie ślubowania na Sztandar Szkoły w obecności Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz Rodziców. Odświętnie ubrani, w niezwykle podniosłej atmosferze, pierwszacy zobowiązywali się być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość swoim najbliższym i nauczycielom. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna w wykonaniu klasy 3a. Następnie przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek.
Młodszym koleżankom i kolegom życzymy samych sukcesów i miłych chwil w murach naszej Szkoły.
Celem naszego projektu jest pokazanie więzi łączącej pokolenia młodych mieszkańców naszego miasta na przestrzeni stulecia jakie mija od zakończenia Wielkiej Wojny i odzyskania Niepodległości. Próba porównania pokolenia młodych Tarnowian, którym dane było „widzieć Polski zmartwychwstanie” i nas współczesnych. Żyjemy w różnych czasach, posiadamy inne doświadczenia historyczne i życiowe, a przecież potrafimy podobnie rozumieć wartość Niepodległości.
Dzieci i młodzież odnajdują w życiu współczesnym miasta, szkoły, rodziny pamiątki tamtych przełomowych dni i lat. Te pamiątki to miejsca, zabytki, cmentarze wojenne, pomniki, dokumenty (listy, pamiętniki, zdjęcia), biografie znanych i nieznanych szerzej Tarnowian (i mieszkańców szeroko pojętej Ziemi Tarnowskiej).
W sobotę 28 października zuchy wzięły udział w „Święcie latawca i Szarej Lilijki”, w Szkole Podstawowej w Żabnie. Harcerze przygotowali dla młodszych kolegów wiele interesujących i pouczających atrakcji. Rozpoczęliśmy uroczystym apelem z meldowaniem gromad i puszczaniem latawców. Później w patrolach pod opieką harcerzy bawiliśmy się i zdobywaliśmy pożyteczne umiejętności. Dla królewny budowaliśmy zamek z klocków, uczyliśmy się piosenek i pląsów, zwiedzaliśmy muzeum II wojny światowej i muzeum etnograficzne zorganizowane w szkole z pamiątek podarowanych przez mieszkańców Żabna. W pracowni fotograficznej uczestniczyliśmy w warsztatach techniki robienia zdjęć. Strażacy przygotowali dla nas profesjonalny kurs udzielania pierwszej pomocy. Każdy zuch mógł przećwiczyć układanie chorego w pozycji bocznej, sztuczne oddychanie i masaż serca. Największe zainteresowanie wzbudziła torba ratownicza, którą strażacy zabierają na akcję. Organizatorzy zapewnili nam wspaniałą atmosferę i dużo życzliwości. Poczęstowali nas domowym ciastem i pizzą. Na apelu kończącym otrzymaliśmy piękne dyplomy i bogate nagrody. Z żalem opuszczaliśmy to urocze miejsce.
W sobotę 21 października zuchy 6 Gromady Zuchowej „Dzielne Skrzaty” ze SP nr 15 i 20 wraz z rodzicami i opiekunami p. Lucyną Szepielak-Wiatr i p. Iwoną Wojnarowicz uczestniczyły w integracyjnym pikniku rodzinnym w Wierzchosławicach. Dla nowo przyjętych zuchów był to pierwszy wspólny wyjazd i zarazem start w trzyletnią przygodę w gromadzie. W tym wyjątkowo urokliwym miejscu mogliśmy poznać gatunki drzew i krzewów rosnących w lasach wierzchosławickich i żyjące tam zwierzęta. Spacer Ścieżką Przyrodniczą był okazją do podziwiania pięknych jesiennych kolorów i zabaw z liśćmi. Zuchom szczególnie podobała się bitwa na liście. Zmęczeni chętnie zjedliśmy kiełbaski upieczone na wspólnie ułożonym i rozpalonym ognisku. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy rodziców oraz przygodnych wędrowców, dla których nie zabrakło miejsca przy ognisku, poczęstunku i dziecięcych uśmiechów. Na placu wokół ogniska odbyły się zabawy z liną, gonitwy i gry z piłką. Zadowoleni wróciliśmy do domu, czekając na następny wyjazd.