Buczyna 01514.09.2016 r. uczniowie klas III gimnazjum wzięli wraz z wychowawcami i nauczycielami udział w Rajdzie Pamięci Ofiar II Wojny Światowej do lasu Buczyna. Znajdujący się w miejscowości Zbylitowska Góra las Buczyna to miejsce naznaczone cierpieniem i śmiercią tysięcy Żydów i Polaków. Tutaj od grudnia 1939 r. okupant rozstrzeliwał polskich patriotów przywożonych z tarnowskiego więzienia oraz siedziby gestapo. Począwszy od czerwca 1942 r. Niemcy mordowali w masowych egzekucjach tarnowskich Żydów, głownie kobiety, dzieci, osoby starsze. Po odzyskaniu niepodległości, w 1948 r. odsłonięto pomnik Ofiar, masowe groby zostały oznaczone, postawiono nagrobki z napisami w językach hebrajskim i polskim. Nie są znane dokładne liczby pomordowanych. Przyjmuje się, iż hitlerowscy zbrodniarze zamordowali w lesie Buczyna do 2 tysięcy Polaków i nawet do 8 tysięcy tarnowskich Żydów.


Przed wyruszeniem na rajd młodzież zapoznała się na lekcjach historii z tematyką okupacji Ziemi Tarnowskiej lat 1939-1945, w tym z martyrologią tarnowskich Żydów. W Buczynie pod Pomnikiem Ofiar uczniowie wysłuchali okolicznościowej prelekcji dotyczącej miejsca kaźni. Następnie złożyli biało – czerwone kwiaty, zapalili znicze. Rajd Pamięci stał się dla uczestników okazją do oddania hołdu Pomordowanym. Wzbudził refleksję nad tragizmem II Wojny Światowej. Uświadomił niewymierną cenę pokoju i wartość posiadania wolnej Ojczyzny.

Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej
Rajd Pamięci Of...
Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej Rajd Pamięci Ofiar II Wojny Światowej

CO RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
2017/2018
PLAN LEKCJI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
GIMNAZJALNY OŚRODEK SZKOLENIA
SPORTOWEGO MŁODZIEŻY
W TARNOWIE
WYMIANA ZAGRANICZNA
SZKOŁY PARTNERSKIE
SEKCJA PŁYWACKA
UKS Sokół-Mościce
STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW
I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY

 logo zks unia small         tarnowski uniwersytet pierwszego wieku obserwatorium

­