Taki jubileusz zdarza się raz na 100 lat! Nasza Szkoła przygotowywała się do tego wydarzenia już wcześniej uczestnicząc w projekcie „Tarnów – Pierwsze Niepodległe”. W bieżącym roku szkolnym zaplanowaliśmy wiele wydarzeń okolicznościowych. 23 października odbył się Konkurs wiedzy o odzyskaniu Niepodległości. Uczniowie klas siódmych, ósmych i gimnazjalnych rozwiązywali drużynowo test, który zawierał pytania obejmujące zakresem schyłek I Rzeczypospolitej oraz zabory ze szczególnym uwzględnieniem lat walki o niepodległość (1914-1918) i  kształtowania się Państwa Polskiego (1918 – 1921).

Pytania dotyczyły także Tarnowa jako pierwszego niepodległego miasta Rzeczypospolitej. Oto wyniki rywalizacji: Pierwsze  miejsce zajęła klasa VII c (drużyna w składzie: Bartosz Chudoba, Kamil Leżoń, Filip Kowerko) - 29 punktów na 30 możliwych!  Drugie  miejsce przypadło klasie VIII b (Szymon Dara, Mateusz Grzegórzko, Michał Kaczor) - 28 punktów, trzecie   klasie VII b (Wiktor Broda, Oliwia Michoń, Hanna Olszak) - 26 punktów.

Do początku listopada trwał Konkurs na ścienną gazetkę  o tematyce odzyskania Niepodległości adresowany do wszystkich klas naszej Szkoły. Komisja z udziałem nauczycieli plastyki i historii obejrzała 19 zgłoszonych gazetek.  Wszystkie cechowała zgodność z tematem, oryginalność wykonania i pomysłowość. Komisja wyróżniła prace w trzech kategoriach wiekowych:

  • najmłodsi (klasy I-III): 2A, 2B, 3A. Należy podkreślić, iż wszystkie klasy nauczania zintegrowanego wzięły udział w konkursie, a gazetki wykonane były bardzo starannie. Wyróżnienie otrzymała także gazetka w świetlicy szkolnej.
  • klasy 4-6:   4B, 4C, 5A, 5B, 5C, 6B.
  • klasy 7-8 i gimnazjalne:  8A, 8B,  8C (jedyna spośród klas sportowych, która przystapiła do Konkursu), IIIA gimnnazjum, IIIB gimnnazjum.

Dużym zainteresowaniem cieszył się Projekt Składania Życzeń  Polsce z okacji jubileuszu Niepodległości. W tym celu przygotowaliśmy planszę na korytarzu szkolnym, na której uczniowie zamieszczali życzenia. Pojawiły się ciekawe, oryginalne i serdeczne wpisy, które odzwierciedlały uczucia młodych Polaków dla swojej Ojczyzny.

W przeddzień Święta Niepodległości wychowawczynie  klas I – III  zorganizowały  Uroczystą Akademię, po której odbyło się śpiewanie pieśni żołnierskich i legionowych. Jeszcze długo świetlica szkolna rozbrzmiewała radosnym, głośnym, rytmicznym śpiewem  najmłodszych.
Osobnym akcentem Świętowania 100 lecia Niepodległości był udział dzieci i młodzieży Szkoły w uroczystościach na terenie Mościc. Zuchy i Poczet Sztandarowy uczestniczyli w okolicznościowej Mszy Św., obserwowali inscenizację walk legionowych, składali kwiaty przed Pomnikiem na cmentarzu komunalnym. Tam młodzi harcerze odśpiewali dla zgromadzonych Rotę.

Na dzień 13 listopada zaplanowaliśmy  w dwóch grupach wiekowych Patriotyczne Śpiewanie. Stronę wokalną przygotowała p. Iwona Kasińska. Pomysł śpiewania popularnych w latach 1914 – 1920 wsród żołnierzy polskich pieśni,  uczniowie przyjęli z entuzjazmem. Podobnie jak obecni na sali Dyrektor,  wicedrektorzy i nauczyciele. Wspólny śpiew zjednoczył społeczność szkolną w atmosferze radości, patosu i wzruszenia, które przypominały Tamten Przełomowy Czas, kiedy ważyły się losy naszej Ojczyzny.

Wkroczyliśmy w kolejne Stulecie Niepodległości. Wkrótce obchodzić będziemy 90 – lecie  otwarcia Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach, które nie mogłyby powstać bez Rzeczypospolitej. Uczniowie naszej Szkoły po raz 57 otrzymają cenzurki, absolwenci podejmą kolejny etap kształcenia. „Długi łańcuch ludzkich istnień napełnionych myślą prostą: żeby Polska, żeby Polska była Polską”. Zacytujmy na koniec poetę: „Oto jest nasz chleb codzienny, /nasze małe budowanie, /trud uparty i niezmienny,/ nieustanne kształtowanie. / Słońce wschodzi i zachodzi, /drzewa kwitną, liście ronią, /my strumień rzeczywistości /kształtujemy własną dłonią.  /Jesteśmy cząstką w zespole, /z niego płynie nasza siła/ — żeby chleb leżał na stole, /a pracom lampa świeciła”. Kolejnych STU LAT Kochana Polsko! Spokojnych, dostatnich, szczęśliwych!

CO RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
2017/2018
PLAN LEKCJI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
GIMNAZJALNY OŚRODEK SZKOLENIA
SPORTOWEGO MŁODZIEŻY
W TARNOWIE
WYMIANA ZAGRANICZNA
SZKOŁY PARTNERSKIE
SEKCJA PŁYWACKA
UKS Sokół-Mościce
STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW
I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY

       tarnowski uniwersytet pierwszego wieku logo m gornikobserwatorium

­