INFORMACJA O PRZEBIEGU XIX MIEDZYNARODOWEJ AKADEMII POEZJI TARNÓW 2018 rok oraz XX OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

W dniach 9.05.2018 – 13.05.2018 r przebywała w Tarnowie młodzież wraz z opiekunami uczestnicząc w XIX Miedzynarodowej „AKADEMII POLSKIEJ POEZJI -  Tarnów 2018”. Głównymi organizatorami Konkursów było  Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Szkoły Sportowej oraz Szkoła podstawowa nr 20 im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie. Projekt realizowany był jako zadanie zlecone przez Senat RP w ramach opieki nad Polonią w 2018 w zakresie edukacji. Patronat nad konkursem udzielając równoczesnie wsparcie finasowego był Prezydent Miasta Tarnowa Pan Roman Ciepiela.

Wśród grona „Przyjaciół Konkursu”, oraz sponsorów wymienić należy:

 1. Centrum Sztuki Mościce,
 2. Grupę AZOTY SA
 3. Radę Rodziców w Tarnowie.
 4. Hotel Cristal Park w Tarnowie
 5. F-ma Reklamowa IMPREX

Dzieki ich przychylności i pomocy impreza mogła się odbyć, przyniosząc wiele emocji i wrażeń uczestnikom i ich opiekunom. W Akademii Polskiej Poezji Tarnów 2018 r uczestniczyło łacznie 60 uczniów i opiekunów spoza Polski oraz 50 z Polski.

Młodzież zagraniczna reprezentowała:

 1. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (Litwa)
 2. Zwiazek Polaków na Ukrainie - obwód w Żytomierzu,
 3. Związek Polaków na Ukrainie – miasto Żytomierz,
 4. Szkołę Polskią w Hnojniku ( Czechy),
 5. Ogólokrajową Szkołę Polską w Budapeszcie ( Węgry),
 6. Szkołę im. Dozsa Gyorgy w Veszprem(Węgry),
 7. Szkołę Katolicką im. Szilagy w Veszprem (Węgry)
 8. Zwiazek Polaków Bialocerkiewszczyzny z Białej Cerkwi (Ukraina)
 9. Zespół Edukacyjny ze Strzelczyska (Ukraina)

W części ogónopolskiej recytatorzy reprezentowali miasto Tarnów i region tarnowski oraz szereg miast z Polski, w tym m. in.: Wiodzisław Ślaski, Wałbrzych, Stalową Wolę, Rzeszów. W ramach wolontariatu pomoc przy organizacji konkursu sprawowało 15 uczniów Szkoły Podstawowej nr 20 w Tarnowie. Uczestnicy wraz z opiekunami po przyjeździe do Tarnowa zostali zakwaterowani w hotelu Cristal Park. Młodzież przebywała w Tarnowie do dnia 13 maja 2018 r. W dniu 10.05.2018 roku została dla nich zorganizowana wycieczka do Krakowa. W trakcie wycieczki mogli zapoznać się z pięknem architektury Krakowa jego zabytkami, poznać ciekawe informacje o tym mieście. Podczas pobytu w Tarnowie oprócz udziału w Akademii uczniowie mieli możliwość zwiedzić nasze piękne miasto, zabytki architektoniczne
i kulturowe, odwiedzić szkołę, a przede wszystkim spotkać się z rówieśnikami z Polski.

W dniu 11.05.2018 r uczniowie przebywali w SP20, uczestnicząc w zajęciach warsztatowych, których tematyką była interpretacja poezji w literaturze, muzyce, plastyce. Warsztaty poetyckie prowadziła Pani mgr Hanna Krakowska – polonistka z kilkudziesięcioletnim stażem pedagogicznym, warsztaty muzyczno – taneczne prowadziła Pani Teresa Lamot – instruktor teatralny a zajęcia plastyczne – Pani mgr Dorota Niedojadło – n-l plastyk. Był czas na rozmowy o edukacji w Polsce i za granicą,  problemach młodzieży polskiej i innych krajów, w tym o sytuacji na Ukrainie.  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Tarnowie  odbył spotkanie z opiekunami, w trakcie którego dyskutowano na temat dalszej współpracy i realizacji kolejnych cykli Akademii Polskiej Poezji. Określono zakres współpracy na najbliższy rok, w tym wymianę nauczycieli i uczniów, udział we wspólnych projektach. Wieczorem 11.05.2018 odbył się w Dworku Modrzewiowym Hotelu Cristal Park Koncert artystyczny, w trakcie którego uczestnicy z poszczególnych krajów mieli możliwość zaprezentowania się w krótkich występach artystycznych. Koncert rozpoczął się Polonezem, który został zatańczony przez uczestników wszystkich ekip zagranicznych, a układ był nauczany w trakcie warsztatów muzyczno – tanecznych w szkole. Konkursy recytatorskie (Międzynarodowy i Ogólnopolski) odbyły się 12.05.2018 r w Centrum Sztuki Mościce. Jurorzy podkreślali wysoki poziom recytacji, różnorodny repertuar, nie zawsze jednak dający możliwość właściwej interpretacji przez uczniów.  Podkreślić jednak należy, że wartością samą w sobie jest obcowanie z poezją, kultywowanie mowy i kultury polskiej  poza granicami kraju - stwierdza jury.
Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Tarnowa. Grupa przybyłych recytatorów spoza Polski prezentowało utwory polskich poetów. Widać było duże zróżnicowanie repertuaru. Powodzeniem cieszyły się wiersze Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jury w którym zasiadali: panie Anna Krakowska, Zofia Buryło oraz aktor tarnowskiego teatru: Kamil Urban po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniło laureatów.

Recytatorzy zagraniczni:

I miejsce
- Izabela BOLEK - Szkoła Podstawowa z polskim językiem nauczania w Hnojniku (Czechy)
II miejsce
Julia Pieter - Szkoła Podstawowa z polskim (Ex aequo) językiem nauczania w Hnojniku (Czechy)
- Sira Slobodeniuk - Żytomierski Obwodowy Związek Polaków w Zytomierzu
III miejsce
Aurelia Korenikowa - Gimnazjum im. JPII w Wilnie (Litwa)

Recytatorzy z Polski:

I miejsce
- Kinga Karaś - Gimnazjum „Piętnastka” w Tarnowie
(Ex aequo)  - Kinga Tadla - Gimnazjum nr 2 w Rzeszowie
II miejsce
- Kacper Goc - SP nr 12 w Stalowej Woli
III miejsce
- Weronika Suwała - SP nr 20 w Tarnowie

Jako kolejna impreza odbył się również konkurs plastyczny, w którym prezentowane były prace wykonane przez uczniów uczestniczących w Akademii Polskiej poezji. Ich tematyka wiązała się z interpretacja poezji i zostały wykonane podczas pobytu w szkole na zajęciach warsztatowych.

Konkurs Plastyczny

Wszyscy uczestnicy Konkursu, oraz opiekunowie otrzymali dyplomy, oraz upominki w postaci, koszulek, gadżetów ( latarki, kalkulatory, długopisy) oraz albumy i pamiątki z Tarnowa. Organizatorzy bowiem doszli do wniosku że przyjazd z bardzo odległych miejscowości, udział w Konkursie, a przede wszystkim kultywowanie mowy polskiej  nie może być „skwitowane” jedynie dyplomem.  Nagrodzeni i wyróżnieni recytatorzy oraz placówki otrzymali tablety oraz sprzęt audio w postaci wież stereofonicznych, radioodtwarzaczy CD.
W dniu 12.05.2018 roku w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie opiekunów z organizatorami na którym wymieniono wnioski wynikające z pobytu w Tarnowie. Przygotowano dla n-li opiekunów szereg folderów, map prezentujących piękno naszego miasta i regionu oraz materiały i pozycje literackie, które mogą zostać wykorzystane podczas recytacji w następnych edycjach konkursu.  Uczestnicy podkreślali gościnność organizatorów, wspaniałe warunki pobytu i ciekawy program towarzyszący konkursom
i warsztatom.

Galerie zdjęć:
http://www.tarnow.pl/Galeria/Galeria-Kultura/Galeria-Kultura-2018/Akademia-Polskiej-Poezji-Tarnow-2018 
http://www.tarnowskieinfo.pl/galleries/show/id/2547
https://www.facebook.com/andrzej.kot.5/posts/1709515452418698?notif_id=1526244973235070&notif_t=feedback_reaction_generic&ref=notif

CO RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
2017/2018
PLAN LEKCJI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
GIMNAZJALNY OŚRODEK SZKOLENIA
SPORTOWEGO MŁODZIEŻY
W TARNOWIE
WYMIANA ZAGRANICZNA
SZKOŁY PARTNERSKIE
SEKCJA PŁYWACKA
UKS Sokół-Mościce
STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW
I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY

       tarnowski uniwersytet pierwszego wieku logo m gornikobserwatorium

­