Zakończyliśmy realizację Miejskiego Projektu Edukacyjnego Narodowe Święto Niepodległości – „Świętujemy Niepodległą”, który w naszej Szkole przebiegał pod hasłem  „Inni, lecz tacy sami. Młodzi Tarnowianie – świadkowie i uczestnicy odzyskanej Niepodległości 1918 – 2018”.

Przystępując do Projektu poinformowaliśmy uczniów o jego założeniach. Zaakceptowany został tytuł i omówiony harmonogram działań służących jego realizacji. Zainteresowani uczniowie przeprowadzili kwerendę w bibliotece szkolnej wyszukując publikacje związane z tematem Projektu. Książki zostały w formie „stoiska” wyeksponowane w bibliotece. Tam pojawiły się pierwsze komunikaty o Projekcie i krótkie wypracowania.   Uczniowie zaproponowali formę swojego udziału w Projekcie, przystąpili do zbierania i opracowania informacji. Efektem ich pracy była m.in. redakcja okolicznościowych Ściennych Gazet Rocznicowych, na które złożyły się: artykuły, referaty, eseje historyczne, biogramy, ilustracje tematyczne, zdjęcia, kolekcja widoków Tarnowa początków XX wieku.
Blisko 50 uczniów wzięło udział w Konkursie Plastycznym na plakat pt.: „Niepodległość – Święto Radości.  Nagrodzono i wyróżniono w dwóch kategoriach wiekowych 17 prac. Wystawa pokonkursowa otwarta została 10 listopada.   
W Wigilię Niepodległości 10 listopada gimnazjaliści we współpracy z nauczycielami zorganizowali w sali teatralnej prezentację multimedialną, której motywem przewodnim było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych popularnych w latach 1914 – 1920.
Klasy młodsze 1 – 3  przygotowały 9 listopada Marsz Niepodległości pod hasłem „Młody Tarnowianin Świętuje Niepodległość”. Uczestnicy otrzymali mapkę Mościc z zaznaczonymi czterema miejscami pamięci  związanymi z niepodległością, do których należało dotrzeć. Tam wysłuchali krótkiej informacji, złożyli kwiaty, zapalili znicze, następnie rozwiązywali przygotowane zadanie. W przeddzień imprezy  uczniowie klasy 3 b poprowadzili na małej Sali gimnastycznej Uroczysty Apel dla klas młodszych, na który zaproszono przedstawiciela środowisk kombatanckich Armii Krajowej.
11 listopada w dniu Święta Niepodległości przedstawiciele Szkoły wzięli udział w rocznicowych obchodach na terenie Mościc. Pięknie  prezentowali się  podczas uroczystości  młodzi harcerze  z prężnie działających wśród uczniów klas młodszych Gromad Zuchowych.
22 listopada przeprowadzony wśród uczniów klas siódmych oraz gimnazjalnych testowy Konkurs Wiedzy o Niepodległości Polski zgromadził aż  52 uczestników, którzy wykazali się dużą wiedzą o okolicznościach odzyskania Niepodległości przez Tarnów i cały Kraj. Laureatami zostało 8 uczestników.
Podsumowanie Projektu odbyło się z udziałem 50 nagrodzonych i wyróżniających się uczestników w dniu 4 grudnia. Rozdano dyplomy i  nagrody w konkursach plastycznym i historycznym. Uczniowie  opowiadali o swoich doświadczeniach i pracy nad Projektem. Wiele opinii potwierdzało przekonanie o pokoleniowym związku nas współczesnych z tymi, którzy „widzieli Polski zmartwychwstanie”. Zgodzono się bez sprzeciwu, iż przyszłoroczna jubileuszowa Setna Rocznica Niepodległości nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. My mieszkańcy Tarnowa wiemy to najlepiej!
Dzień oddania sprawozdania z realizacji Projektu (5 grudnia) zbiegł  się z autokarową wycieczką do Łowczówka na Cmentarz Wojenny Legionistów.  50 wyróżniających się uczestników Projektu odwiedziło groby Legionistów dokładnie w 150 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Uczniowie wysłuchali prelekcji dotyczącej stoczonej w dniach 22-25 grudnia 1914 roku bitwy, zapalili znicze, położyli przy krzyżach  nagrobnych  biało-czerwone chorągiewki. Podczas dwukilometrowego marszu wśród zimowego krajobrazu mogliśmy lepiej odczuć atmosferę towarzyszącą  niegdyś żołnierzom, którzy dla Polski „na stos rzucili swój życia los”.
Warto wymienić nauczycieli współpracujących w ramach Projektu: Sławomir Podgórski, Ewa Grabka, Katarzyna Kobylarz, Iwona Lipińska, Marta Kamykowska, Anna Wójcik, Izabela Florek, Iwona Kasińska, Małgorzata Biel.

 

CO RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
2017/2018
PLAN LEKCJI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
GIMNAZJALNY OŚRODEK SZKOLENIA
SPORTOWEGO MŁODZIEŻY
W TARNOWIE
WYMIANA ZAGRANICZNA
SZKOŁY PARTNERSKIE
SEKCJA PŁYWACKA
UKS Sokół-Mościce
STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW
I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY

       tarnowski uniwersytet pierwszego wieku logo m gornikobserwatorium

­